What essential need can you buy with your $20?

@cacay1 (84220)
Cagayan De Oro, Philippines
February 13, 2025 12:02am CST
This amount in PH peso is equivalent to 1,200. This amount could buy essential things at home. Ten years ago, $20 could buy one sack of white rice ( 56 kilos) and then after six years, $20 could buy only 30 kilos of white rice. This year, $20 can only buy 7 kilos of white rice . There is a huge difference . It is no longer funny. I pity people whose income is below poverty line. Rice is a staple food in the Philippines and this makes us gain energy . We need carbo from rice because of the extreme temperature in the Philippines especially during summer when when the heat is sweltering. If buy other other essential things, like fish, for example, $20 could only buy 4 kilos of fish, for chicken meat, $20 could buy only 3 kilos, beef 2 kilos, How could ordinary people survive? Crimes may soar and monkey businesses may happen.
8 people like this
7 responses
@youless (112742)
• Guangzhou, China
13 Feb
Wow! It seems the price is too high in your country. I think here normally $20 can buy about 14kg of white rice, at least 5 packages of eggs (each package is 30 eggs), 30 kgs of flour, 1.5 kg of beef etc. It is hard to say about fish as there are many kinds of fish. Chicken are not expensive and I think it's no problem to buy 4 kg of chicken.
2 people like this
@youless (112742)
• Guangzhou, China
14 Feb
@cacay1 Even though, I still pay attention to my cost and I never want to waste the money to buy something that I don't need.
1 person likes this
@cacay1 (84220)
• Cagayan De Oro, Philippines
14 Feb
@youless that's the real thing to do, it's not good to spend things not necessary.
1 person likes this
@cacay1 (84220)
• Cagayan De Oro, Philippines
13 Feb
@youless wow that is so good to hear from you that there are many essential things you can buy in your $20.
1 person likes this
@lilacskies (4537)
• United States
13 Feb
Bread, a dozen eggs, a pack of strawberries, a gallon of milk easily becomes $20.
1 person likes this
@cacay1 (84220)
• Cagayan De Oro, Philippines
13 Feb
@lilacskies good for you you can buy many things from your $20. Gallons of milk here are so expensive like crazy.
1 person likes this
• United States
13 Feb
@cacay1 Not that many, but yes.
1 person likes this
@cacay1 (84220)
• Cagayan De Oro, Philippines
14 Feb
@lilacskies that's impressive.
1 person likes this
@marguicha (225020)
• Chile
13 Feb
With US $20 I can buy the ingredients for around 5 to 7 days if I don´t buy any luxury. A kilo of rice (not the best) can be bought for a bit over $3. And I can buy a whole chicken for around $10. Pasta will be another $2. And the veggies are getting more expensive each day.
1 person likes this
@marguicha (225020)
• Chile
14 Feb
@cacay1 I don´t know much about Australia. I live in South America.
1 person likes this
@cacay1 (84220)
• Cagayan De Oro, Philippines
14 Feb
@marguicha ay sorry.My bad .
1 person likes this
@cacay1 (84220)
• Cagayan De Oro, Philippines
14 Feb
@marguicha, it seems the prices of commodities in Australia are also expensive.
1 person likes this
@rakski (132922)
• Philippines
13 Feb
10 kilos of rice
1 person likes this
@rakski (132922)
• Philippines
13 Feb
@cacay1 I buy Japanese rice or Sakura rice. A neighbor sell them at less price than the grocery
1 person likes this
@cacay1 (84220)
• Cagayan De Oro, Philippines
14 Feb
@rakski Japanese rice here is too expensive at 250 pesos per kilo.
1 person likes this
@cacay1 (84220)
• Cagayan De Oro, Philippines
13 Feb
@rakski, our rice is imported from Vietnam. Our very own produce are not good.
1 person likes this
@akalinus (44121)
• United States
13 Feb
I am in the USA. $20 will buy two dozen eggs. God help us, the prices are ridiculous. I don't know how much rice $20 would buy.
1 person likes this
@akalinus (44121)
• United States
14 Feb
@cacay1 Wow, that is a lot to pay for rice. What are people going to do?
1 person likes this
@cacay1 (84220)
• Cagayan De Oro, Philippines
15 Feb
@akalinus I can only buy 7 kilos of rice for the $20 he he. People work like a horse.
1 person likes this
@cacay1 (84220)
• Cagayan De Oro, Philippines
14 Feb
@akalinus, the eggs there are also expensive. For $20, I can only buy a few kilos of rice.
1 person likes this
@grenery8 (13525)
• Zagreb, Croatia (Hrvatska)
13 Feb
yes, meat, fish, that's too expensive here too.
1 person likes this
@cacay1 (84220)
• Cagayan De Oro, Philippines
14 Feb
@grenery8, it's indeed expensive, it seems many countries suffer high cost of everything.
1 person likes this
@cacay1 (84220)
• Cagayan De Oro, Philippines
18 Feb
@grenery8 they better supply us variety of vegetables, fruits, nuts and beans .
1 person likes this
@grenery8 (13525)
• Zagreb, Croatia (Hrvatska)
17 Feb
@cacay1 experts say we should eat healthier but how. hypocrites
1 person likes this
@snowy22315 (185388)
• United States
13 Feb
For 20 dollars here I could buy half a tank of gas or 4 boxes of cereal, a haircut, maybe a few pounds of beef, a gourmet pizza, or a cheap pair of shoes. Everything costs a lot these days.
1 person likes this
@cacay1 (84220)
• Cagayan De Oro, Philippines
14 Feb
@snowy22315 wow, very good of you You can buy buy many things from your $20
1 person likes this